Din Kültürü

7. Sınıf Din Kültürü Konuları 2026-2027: Yeni Müfredatta 5 Ünite

7 dk okumaArc Akademi

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 2026-2027'de ilk kez Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli programıyla okutuluyor. Ünite düzeni 5 ve 6. sınıftaki tema sırasını izliyor: inanç, ibadet, din ve hayat, Kur'an ve peygamber, kültür.

Beş Ünite

  • 1. Ünite: Melek ve Ahiret İnancı (tema: inanç)
  • 2. Ünite: Hac, Umre ve Kurban (tema: ibadet)
  • 3. Ünite: İslam Düşüncesinde Yorumlar (tema: din ve hayat)
  • 4. Ünite: Peygamber Olarak Hz. Muhammed (tema: Kur'an ve peygamber)
  • 5. Ünite: Yaşayan Dünya Dinleri (tema: kültür)
Din Kültürü Özel Ders
Din Kültürü dersinde birebir destek ister misiniz?
Nasıl işlediğini adım adım anlattık: ortaokul din kültürü özel ders
Bilgi Al

1. Ünite: Melek ve Ahiret İnancı

İslam'ın inanç esaslarından melek ve ahiret inancı ele alınır. Kavram yoğun bir ünitedir; kavramları birbirinden ayırmak için küçük bir kavram tablosu hazırlamak en etkili yöntemdir.

2. Ünite: Hac, Umre ve Kurban

Hac, umre ve kurban ibadetleri işlenir. Hac ile umrenin farkı, bu ünitenin en sık sorulan karşılaştırmasıdır; iki ibadeti yan yana bir tabloda karşılaştırmak karışıklığı önler.

3. Ünite: İslam Düşüncesinde Yorumlar

İslam düşüncesindeki yorumlar nesnel ve betimleyici bir yaklaşımla incelenir. Öğrenciden beklenen, farklı yorumların ortaya çıkış nedenlerini anlaması ve bunları saygıyla değerlendirebilmesidir.

4. Ünite: Peygamber Olarak Hz. Muhammed

6. sınıftaki 'Peygamberliğinden Önce Hz. Muhammed' ünitesinin devamıdır; vahyin gelişinden sonraki hayatı işlenir. İki yılın konuları tek bir zaman şeridinde birleştirildiğinde bütün tablo kolayca görülür.

5. Ünite: Yaşayan Dünya Dinleri

Günümüzde yaşayan dünya dinleri kültür teması altında tanıtılır. Dinleri temel özelliklerine göre bir tabloda karşılaştırmak bu ünitenin en verimli çalışma biçimidir.

LGS'ye Bir Yıl Kala

LGS'de Din Kültürü'nden 10 soru sorulur ve sorular 8. sınıf programından gelir. Ancak sınavın ölçtüğü beceri, yani bir metni, ayeti ya da örnek olayı okuyup doğru kavramla ilişkilendirmek, her sınıfta aynıdır. 7. sınıfta kavram tablosu ve metin yorumlama alışkanlığı kuran öğrenci 8. sınıfta bu derse çok az zaman ayırarak yüksek net yapabilir. 8. sınıf ünitelerini LGS Din Kültürü konuları, çalışma yöntemini LGS Din Kültürü nasıl çalışılır yazısında anlattık.

Sonuç

2026-2027'de 7. sınıf Din Kültürü yeni programla beş ünitede işleniyor: Melek ve Ahiret İnancı, Hac, Umre ve Kurban, İslam Düşüncesinde Yorumlar, Peygamber Olarak Hz. Muhammed ve Yaşayan Dünya Dinleri. Karşılaştırma tabloları ve zaman şeridiyle çalışmak, hem yazılılarda hem LGS yolunda en verimli yöntemdir.

Arc Akademi olarak 5-8. sınıf öğrencilerine birebir online özel ders ve koçluk veriyoruz. Öğrencinizin bu dersteki durumunu birlikte görmek için ücretsiz tanışma görüşmesi planlayabilir, programın ayrıntılarını özel ders sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Son güncelleme: 25 Eylül 2026. Tema ve ünite başlıkları MEB'in Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programlarına dayanmaktadır; güncel program metinleri için tymm.meb.gov.tr adresine bakabilirsiniz. Okulların yıllık planına göre işleniş sırasında küçük farklar olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

7. sınıf Din Kültürü'nde hangi üniteler var?

2026-2027'de yeni programla okutulan 7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi beş üniteden oluşur: Melek ve Ahiret İnancı, Hac, Umre ve Kurban, İslam Düşüncesinde Yorumlar, Peygamber Olarak Hz. Muhammed ve Yaşayan Dünya Dinleri.

7. sınıf Din Kültürü nasıl çalışılmalı?

Kavram yoğun ünitelerde kavram tablosu, hac ve umre gibi benzer ibadetlerde karşılaştırma tablosu, Hz. Muhammed'in hayatında ise 6. sınıfla birleştirilmiş bir zaman şeridi kullanmak en verimli yöntemdir.

7. sınıf Din Kültürü konuları LGS'de çıkar mı?

LGS soruları 8. sınıf programından gelir. Ancak sınavın ölçtüğü metin yorumlama ve kavram ilişkilendirme becerisi her sınıfta aynı olduğu için 7. sınıfta kurulan çalışma alışkanlığı LGS'de doğrudan avantaj sağlar.

Arc Akademi  ·  Din Kültürü Özel Ders

Din Kültürü dersinde birebir destek ister misiniz?

Uzman eğitmenlerimizle Din Kültürü dersindeki eksikleri kapatın, notları yükseltin.